Dzisiaj są imieniny: Urszuli,Hilarego
Wydarzenia 2005
Jasełka - Biała Nyska (16.12.2005)

Jak co roku, dzieci i wychowawcy z przedszkola w Białej Nyskiej przygotowali dla mieszkańców Iławy, Morowa i Białej Nyskiej bożonarodzeniowe jasełka. Piękne stroje, śliczna scenografia oraz sale zatłoczone rodzicami, dziadkami, najbliższą rodziną. Czego więcej potrzeba naszym małym artystom ? Zaś wspólnie zaśpiewana kolęda "Do szopy hej pasterze, do szopy bo tam cud ..." to pokaz siły i jedności tak bardzo potrzebnej mieszkańcom małych społeczności. Członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele LZS, Rady Parafialnej Ligi Pań, nauczyciele z miejscowej szkoły i przedszkola spotkali się przy wspólnym stole, na którym oprócz sianka i opłatka były również potrawy wigilijne mające przypomnieć tradycje ich ojców i dziadków. Łamiąc się opłatkiem i składając życzenia pełnych radości, pokoju i szczęścia świąt Bożego Narodzenia wspominano tych wszystkich, którzy tu, w naszej miejscowości "tylko mieszkali" sercem i wspomnieniami tkwiąc tam, gdzie sięgały ich korzenie, a była to daleka Ukraina, WileńszczyĄna, Grodzieńszczyżna czy Łotwa. Na pięknie przygotowanym stole dominowała lwowska kutia, były pierogi z grzybami i kapustą, cebulaki oraz na słodko kluski z makiem. Podano ryby w różnej postaci - smażonego sandacza, śledzia w śmietanie i w cebuli. Kiedy podano kisiel żurawinowy, zapachniało Wileńszczyzną. Budującym jest to, że po raz pierwszy w spotkaniu wigilijnym wzięła czynny udział młodzież Białej Nyskiej.
Tańczyć każdy może (10.12.2005)

W ramach zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży stowarzyszenie zorganizowało kurs tańca towarzyskiego, który odbywał się w świetlicy szkolnej w Białej Nyskiej oraz świetlicy wiejskiej w Morowie. W kursie uczestniczyło ponad 100 osób z obu miejscowości. Zajęcia prowadziła Pani Renata Pępek instruktor nauki tańca. Uroczyste zakończenie kursu odbyło się 10 grudnia w Morowie. Gości z Białej Nyskiej przyjęto bardzo serdecznie. Pani sołtys Teresa Wilk wraz z Radą Sołecką przygotowała dla wszystkich uczestników spotkania domowe słodkie wypieki. Uczestnicy kursu tańca poza zdobytą wiedzą, otrzymali również słodkie mikołajki. Podczas spotkania prezes stowarzyszenia Jan Kanonowicz mówił o roli stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi, namawiając jednocześnie dorosłych mieszkańców Morowa do założenia stowarzyszenia w ich miejscowości.
Mamy stronę www (20.10.2005)

Od paĄdziernika bieżącego roku działa strona internetowa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska. Będą na niej zamieszczone bieżące informacje o pracy stowarzyszenia, realizowanych programach i przygotowywanych projektach. W galerii ze zdjęciami każdy będzie mógł odnaleĄć samego siebie, i "pobrać" interesujące go zdjęcie. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.bialanyska.com.pl Stronę przygotowali nasi mieszkańcy, uczniowie I LO "Carolinum" w Nysie Łukasz Bielakiewicz oraz Szymon Bosek.


Film o Nysie (29.09.2005)

29 września bieżącego roku uczestnicy sesji Rady Miejskiej w Nysie mieli przyjemność obejrzeć kilkunastominutowy film promujący walory Nysy i okolic. Miłym i ważnym dla mieszkańców Białej Nyskiej akcentem jest krótka wzmianka o imprezie kulturalno - rozrywkowej "Noc Świętojańska", która odbywa się w naszej miejscowości. Oko cieszą bialskie dziewczyny z kolorowymi wiankami na głowie, konkurs wianków jak również moment puszczania ich w nurt rzeki Białej Głuchołaskiej. Film będzie dostępny na naszej stronie www.


Dożynki wiejskie 2005 (18.09.2005)

Dożynki wiejskie rozpoczęły się mszą dziękczynną odprawioną w kościele parafialnym w Białej Nyskiej. I tym razem, pierwszoplanowymi postaciami wiejskiego święta plonów była kolorowo ubrana grupa szkolno - przedszkolna, której występ zgromadził ogromną liczbę rodziców, dziadków i znajomych. Młodzi artyści otrzymali ogromne brawa za pięknie przygotowany program. Podczas dożynek Stowarzyszenie prowadziło loterię fantową, z której dochód przeznaczono na wsparcie akcji "Dziecięcy Grosik"Wycieczka do Pragi (28.08.2005)

Dnia 28 .08. 2005 r. w niedzielę o godzinie czwartej rano, z parkingu obok kościoła, wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę do Pragi. W tamtą stronę podróż przebiegała bardzo cicho, gdyż była jeszcze noc i każdy z uczestników dosypiał. Dojechaliśmy na miejsce. Zachwycił nas piękny widok. Nad rzeką Wełtawą, budzi się do życia miasto. Wraz ze wschodzącym słońcem, radośnie, wyruszamy na Starą Pragę podziwiać zabytki. Piękna pogoda zachęca nas do wędrówki ulicami Starego Miasta. Zwiedzamy Most Wacława i Zamek Hradczany. Następnie odpoczynek: obiad, ogródek piwny oraz upominki. Podróż w powrotną stronę jest bardzo wesoła. Prezes Stowarzyszenia rozdaje śpiewniki i z piosenką biesiadną na ustach, wesoło i szczęśliwie wracamy do naszej miejscowości. Wycieczka była zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska dla osób aktywnie działających w Stowarzyszeniu.


Sportowe wakacje (01.07. - 23.08.2005)

Po raz trzeci Stowarzyszenie zorganizowało wakacyjne rozgrywki w piłce plażowej. W turnieju który trwał przez całe wakacje uczestniczyło 9 zespołów. Finał rozegrano 23.08. br. Zwyciężył zespół AZS Górna Wieś, drugie miejsce przypadło drużynie Bąków z Białej Nyskiej. Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem o czym świadczy ilość startujących drużyn. Jest również alternatywą na tzw. wakacyjną nudę dla tych wszystkich którzy postanowili wakacje spędzić w domu. Nad całością sprawnie czuwał główny sędzia rozgrywek Pan Janusz Czerniak. Cztery najlepsze zespoły zostały nagrodzone drobnymi upominkami.


Noc Świętojańska 2005 (24 -25.06.2005)

Jan Święty Chrzciciel przyszedł,
Więc palono sobótki.
A wokół niej śpiewając
Skaczą wiejskie młódki.

Nie znoście tych zwyczajów! Co nas z wiekiem doszło.
I wiekiem się ustało,
Trzeba by w wiek poszło!

Dwa dni trwały obchody "Nocy Świętojańskiej". Każdy mieszkaniec wsi, mały i duży, znalazł w tym święcie coś co go interesuje. Może wziął udział w konkursie piosenki, namalował
lub znalazł kwiat paproci, uplótł wianek, zaśpiewał i zatańczył w księżycowym kręgu albo po prostu świetnie się bawił?!
Stowarzyszenie w Rejviz (22.05.2005)

21 maja 2005 r. w czeskim Rejviz odbyło się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego,
w którym uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska oraz dziecięca grupa teatralna. Właśnie w Rejviz rozpoczęto realizację projektu ,, Plenerowe widowisko teatralne Noc Świętojańska " sfinansowanego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. Część artystyczną uświetnił występ dzieci z Białej Nyskiej. Maluchy, wyglądające barwnie i kolorowo w pięknych lnianych strojach, z wianuszkami na głowie, rozbawiły gromady turystów, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po występach, przy dĄwięku werbli gwardzistów, z karetą zaprzężoną w konie wszyscy podążyli w kierunku lasu, by wywołać Strażnika Mechowego Jeziorka. Nasze dzieciaki pierwsze dostrzegły leśnego strażnika i wybiegły mu naprzeciw. Widok biegnących dzieci, w pięknej majowej zieleni, na tle lasów, stworzył atmosferę nadającą się do bajkowego filmu. Były różne atrakcje, strzały z armat, a także odwiedziny poszczególnych pensjonatów, gdzie właściciele witali nas smacznym poczęstunkiem. Tego dnia na gości czekały stoiska, gdzie można było kupić wyroby z gliny, żelaza, obrazy okolicznych malarzy oraz wyroby z miodu. Po południu, w towarzystwie pani wiceburmistrz - J. Barskiej oraz pana A. Juszczyka udaliśmy się do pobliskiego pensjonatu na smaczny obiad. Najedzeni do syta i napojeni powędrowaliśmy leśną dróżką podziwiać ,,mechowe jeziorko". Atrakcyjnie spędzony dzień, piękną podróż autokarem oraz smaczny poczęstunek zawdzięczamy sponsorowi, którym było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska.


Porozumienie z Rejviz (27.04.2005)

W dniu 27 kwietnia 2005 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska a Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Rejviz w Czechach.

Umowę podpisali:

 • Jan Kanonowicz - Prezes Stowarzyszenia
 • Robert Baraniewicz
 • Edward Turkiewicz
 • Jerzy Strzelczyk
Stronę czeską reprezentowali:
 • Stanislav Turek - Prezes Stowarzyszenia
 • Josef Halamiczek
 • Peter Ruprich
 • Pavel Vodak.
Strony zadeklarowały wolę w rozbudowie partnerstwa nieograniczonego granicami terytorialnymi.


Równać Szanse 2004 (01.03.2005)

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska przystąpiło do realizacji projektu: Plenerowe widowisko teatralne ,,Noc Świętojańska". Projekt realizowany był w ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności zarządzanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży pod nazwą: ,,Równać Szanse 2004 - Małe Granty Regionalne". Przyznaną dotację w wysokości 3400 zł przeznacza się na zakup strojów, elementów scenografii i wyposażenia przedszkola w Białej Nyskiej w niezbędne pomoce. Celem projektu jest zaznajomienie młodego pokolenia z dziedzictwem kulturowym, przypomnienie polskiej tradycji ludowej i zachęcenie młodych ludzi do jej kultywowania.


II Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska (14.02.2005)

W dniu 27 lutego br. w budynku miejscowej szkoły odbyło się II Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności stowarzyszenia za rok 2004 członkowie stowarzyszenia podjęli uchwałę o udzieleniu absolutorium zarządowi. Podjęto również szereg uchwał dotyczących zakresu pracy na kolejny rok.


Tryton 2004 (14.01.2005)

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska zostało nominowane do statuetki " Trytona Nyskiego 2004" w kategorii: ,,Działalność społeczna i charytatywna". Wśród nominowanych znaleĄli się również:

 • Ks. Wacław Leśnikowski
 • Lek. med. Małgorzata Łabuz - Margol
 • Jan Kanonowicz
 • Jerzy Osiński
Wyniki wyboru laureatów przedstawi kapituła podczas uroczystej gali 5 lutego 2005 r. w NDK. Uroczystość wręczenia statuetek uświetni występ Edyty Geppert.

Strona główna |  Statut |  Władze |  Galeria |  Do pobrania |  Przedsiębiorcy |  Kontakt |  Piszą o nas |  Wydarzenia
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska

Ustaw stronę jako startową
Kontakt z administratorem.
Do góry